Statistikas dati rāda, ka tieši aritmija ir izplatītākā sirds veselības problēma, tāpēc šomēnes mēs aplūkosim šīs diagnozes cēloņus, simptomus un iespējamos ārstēšanas veidus.
Kas ir sirds aritmija?
Jebkuras izmaiņas sirds darbības ritmā sauc par aritmiju. Aritmija izveidojas, kad tiek traucēts sirdsdarbības temps vai ritms – sirds pukst pārāk lēni, pārāk ātri vai neritmiski. Daži aritmijas veidi ir pilnīgi nekaitīgi, citi bīstami dzīvībai.
Katra cilvēka sirds ritms ir individuāls, kas vienam var būt norma, otram – nopietni veselības traucējumi. Sirds puksts ātrāk pēc treniņa vai fiziskas piepūles, bet pēc stipras kafijas tases tā var apmest kūleni. Ja rodas aizdomas, ka sirds izsitas no ritma pārāk bieži, jādodas pie ģimenes ārsta vai kardiologa un jāmeklē cēlonis.
Iespējamie aritmijas cēloņi:
Aritmijas iemesls var būt arī citu orgānu slimības, piemēram, anēmija, pastiprināta vai hroniska nieru slimība. Atsevišķus sirds pārsitienus var just arī veseli cilvēki, kad viņi ir ļoti satraukti, pārāk daudz dzēruši kafiju, smēķējuši un pārāk maz gulējuši. Sirds pārsitieni var rasties arī veģetatīvās nervu sistēmas darbības ietekmē, no pārāk lielas spriedzes un stresa.
Aritmijas simptomi:
Aritmiju var klasificēt atkarībā no sirdsdarbības un rašanās vietas sirdī. Sirdsdarbībai miera stāvoklī jābūt kā pulkstenim – 60 reizes minūtē. Paātrināts pulss jeb tahikardija ir pulss, kas ir lielāks par 90 reizēm miera stāvoklī, bet palēnināts pulss jeb bradikardija ir pulss, kas ir lēnāks par 60 reizēm minūtē Sajūta, ka sirds met kūleņus, bieži vien saistīta ar tā sauktajiem pārsitieniem.
Tāpat izšķir aritmijas, kas rodas noteiktās vietās sirdī. Aritmijas, kas rodas sirds priekškambaros, sauc par supraventrikulārām aritmijām. Savukārt aritmijas, kas rodas sirds kambaros – par ventrikulārām jeb kambaru aritmijām.
Aritmijas ārstēšana ir atkarīga no galvenās slimības, kura izraisījusi sirds ritma traucējumus. Simptomu ārstēšana tiek piemērota tikai tad, kad iedarbošanās uz iemesliem ir neveiksmīga, kad neizdodas diagnosticēt vai izārstēt slimību, kura izraisa ritma traucējumus. Aritmijas ārstēšanas veidu nosaka speciālists, kurš pēc nepieciešamiem izmeklējumiem izvērtē slimības iemeslu, veidu un pakāpi.
Homeopātiskie preparāti aritmijas ārstēšanai:
Aritmijas profilaksei iesaka samazināt stimulējošo vielu (kofeīna) lietošanu, nesmēķēt un nedzert alkoholu, ievērot diētu – uzņemt mikroelementus (kalciju, magniju, kāliju), kas normalizē sirds ritmu. Sirds ritma traucējumus nedrīkst ignorēt, jo tie var būt bīstami dzīvībai, tāpēc ir svarīgi atklāt un novērst tos laikus.