Hialuronskābes nozīme organismā

Ādas novecošanās ir lēns un pakāpenisks process, kura laikā āda zaudē savu spēju saglabāt tai nepieciešamo ūdeni un barības vielas. Ļoti nozīmīga loma ādas jaunības uzturēšanā ir hialuronskābei.

 

Kas ir hialuronskābe?

Hialuronskābe ir molekula, kas strādā audos, saistot un pievelkot ūdeni, veicinot kolagēna un elastīna sintēzi, aizsargājot ādu no brīvajiem radikāļiem, un organismā dabiski atrodama acīs, skrimšļos, locītavās un citur, bet galvenokārt ādā. Pēc savas būtības hialuronskābe nemaz nav skābe, bet gan polisaharīds jeb liela cukura molekula, kas dabīgi atrodas cilvēka organismā un spēj piesaistīt mitrumu vairāk nekā 1000 reižu sava svara apjomā. Tā veido labvēlīgus apstākļus dermas šūnu funkcionēšanai, samazina pinnes, paātrina to sadzīšanu un mazina ādas kairinājumu.

 

Hialuronskābes noārdīšanās

Cilvēks piedzimst ar lielu hialuronskābes daudzumu organismā, bet ar vecumu tās līmenis ādā ievērojami samazinās. Katru dienu viena trešdaļa no organismā esošās hialuronskābes noārdās un rodas no jauna. Ap 20–25 gadu vecumu tās ražošana cilvēka organismā palēninās, bet līdz 30 gadu āda pakāpeniski sāk izjust šīs molekulas trūkumu.  Sasniedzot 40 gadu vecumu, hialuronskābes izzušanas process paātrinās ģeometriskajā progresijā, un 50 gados hialuronskābes daudzums cilvēka organismā ir divreiz mazāks nekā jaunības gados. Hialuronskābes deficīts organismā izraisa ādas stāvokļa pasliktināšanu – tās atūdeņošanu, kolagēna un elastīna sintēzes samazināšanu, kas rezultējas ar ādas sausumu, grumbām, tvirtuma un veselīgas ādas krāsas zudumu.

 

Hialuronskābes daudzumu organismā samazina solārija apmeklējumi un pārmērīga sauļošanās.  Arī apkārtējā vidē esošais gaisa piesārņojums, UV starojums, smēķēšana, toksīni, slikta pārtika, vāja imunitāte, stress, pārmērīga medikamentu lietošana un slimības veicina hialuronskābes noārdīšanos.

 

Kā hialuronskābi uzņemt papildus?

Diemžēl hialuronskābi nav iespējams uzņemt ar pārtiku, tomēr mūsdienās ir pieejami uztura bagātinātāji, krēmi, serumi un maskas, kas satur hialuronskābi, kā arī hialuronskābes injekcijas.  Šodien kosmētiskā produkcija piedāvā daudzus līdzekļus, kas satur hialuronskābi ādas mitrināšanai. Tomēr jāņem vērā, ka hialuronskābes molekula ir tik liela, ka ar kosmētiskajiem līdzekļiem tā nevar nokļūt ādas dziļajos slāņos, jo hialorunskābi saturošo kosmētisko līdzekļu uzklāšanai ir profilaktiskā nozīme, kas efektivitātes ziņā nelīdzinās injekcijām, kuras nogādā šo vērtīgo elementu tieši ādas šūnās.

Uzgaidiet... loading