Laimas slimība un ērču encefalīts – vai zini atšķirību?

Ērces var pārnēsāt un izplatīt ļoti daudz slimību, taču šo slimību izraisītāji ir dažādi. Divas izplatītākās no izplatītākajām ērču pārnēsātajām slimībām ir ērču encefalīts un Laimas borelioze jeb Laimas slimība. Šomēnes rakstā uzzini, kas izraisa šīs slimības un kā tās atšķirt.  

 

Kas ir Laimas slimība?

Laimas slimību jeb Laimas boreliozi izraisa īpašas baktērijas, kas atrodamas ērces zarnu traktā Nesaņemot atbilstošu terapiju, baktērijas izplatās ķermenī, skarot nervu sistēmu, locītavas, ādu, sirdi un citus orgānus. Lai sekmīgi diagnosticētu saslimšanu, kā arī laikus uzsāktu ārstēšanu, ir būtiski fiksēt ērces piesūkšanos un pievērst pastiprinātu uzmanību simptomiem, kas novērojami mēnesi pēc koduma. Ja ērces piesūkšanās palikusi nepamanīta, Laimas slimību atklāt ir sarežģīti – tai raksturīgie simptomi nav specifiski un var liecināt par virkni citu saslimšanu.

 

Laimas slimības simptomi:

  • Ādas apsārtums – 3-5 centimetrus liela apļa formā ar tumšāku vidusdaļu vai apsārtums ar blāvu vidusdaļu, kas līdzinās gredzenam.  
  • Saslimšanas sākotnējā stadijā iespējami simptomi, kas raksturīgi gripai – viegls drudzis, nespēks, palielināti limfmezgli, sāpes muskuļos un locītavās, galvassāpes.
  • Nogurums – slimnieku var piemeklēt spēcīgs nogurums un nespēks pat pēc pilnvērtīga naktsmiera.
  • Locītavu sāpes un pietūkums, kas īpaši bieži skar ceļgalu locītavas.
  • Sirdsdarbības traucējumi – saslimšanai progresējot, baktērijas var skart sirdi. Viens no izplatītākajiem simptomiem ir sirds blokāde – iekaisuma rezultātā tiek traucēta impulsu pārvade, tādējādi palēninot sirds ritmu.
  • Galvassāpes – Laimas slimībai raksturīgas regulāras, spiedošas galvassāpes ap degunu un acīm.
  • Neiroloģiski traucējumi – vairākus mēnešus un pat gadus pēc saslimšanas pacients var piedzīvot meningītu, īslaicīgu sejas daļas paralīzi, nejutīgumu un vājumu locekļos, kā arī muskuļu darbības traucējumus.
  • Jutīgums pret gaismu – pacienti piedzīvo izteiktu jutīgumu pret spožu gaismu, atsevišķos gadījumos diskomfortu var radīt arī dienasgaisma un pat neliels apgaismojums.
  • Kognitīvo funkciju traucējumi – Laimas slimība var būtiski ietekmēt atmiņu, spēju uztvert informāciju un prasmi koncentrēties.
  • Ādas izmaiņas – ilgstoši neārstēta, saslimšana var radīt ādas bojājumus, kas līdzinās seniem apsaldējumiem.

 

Pirmie boreliozes simptomi var parādīties dažu dienu līdz trīs nedēļu laikā. Ja novēro vairākas Laima saslimšanai raksturīgas pazīmes, vērsies pēc palīdzības pie ārsta. Pret Laimas slimību neveidojas imunitāte, un ar to iespējams saslimt atkārtoti.

 

Kas ir ērču encefalīts?

Ērču encefalīts ir akūta centrālās nervu sistēmas saslimšana, ko izraisa ērču encefalīta vīruss, ar ko inficējas ērces piesūkšanās rezultātā vai lietojot inficēta mājlopa (govs, kazas) piena nepasterizētus produktus. Ērču encefalīta galvenais infekcijas rezervuārs ir ērces un sīkie grauzēji, kuros cirkulē vīruss. Ērces inficējas, sūcot slima dzīvnieka asinis. Tālāk ērces slimību pārmanto viņas pēcnācēji; vienas sezonas laikā to ir vairāk par simtu. Vīruss atrodas ērces siekalu dziedzeros, no kuriem tas, ērcei piesūcoties, nonāk cilvēka asinīs. Saslimšanas vissliktākajā gaitā var iestāties nāve vai ilgtermiņa invaliditāte.

 

Ērču encefalīta simptomi

Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, 1-3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli. Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērču encefalītu pārslimojušie parasti iegūst imunitāti visai dzīvei.

Uzgaidiet... loading