Psoriāze jeb zvīņēde

Viena no svarīgākajām ādas funkcijām ir pasargāt organismu no nelabvēlīgas apkārtējās vides iedarbības. Epiderma jeb ādas virsējā daļa nemitīgi nolobās un atjaunojas, ja šī procesa laikā rodas disbalanss, attīstās psoriāze. Šajā rakstā uzzini vairāk par psoriāzes cēloņiem, simptomiem un slimības veidiem.

 

Kas ir psoriāze?

Psoriāze jeb zvīņēde ir ģenētiska ādas slimība, kura ilgst visu dzīvi, un no tās pilnībā pasargāts nav neviens. Psoriāzes gadījumā cilvēka imūnās sistēmas ietekmē tiek sūtīti nepareizi signāli, kas liek ādas šūnām augt pārāk ātri. Tā var parādīties no pirmās dzīves dienas, kā arī attīstīties vielmaiņas traucējumu rezultātā, atrodoties ilgstošā stresa stāvoklī vai pēc noteiktu medikamentu lietošanas. Psoriāzei ir tieša saistība ar depresiju un tās formām, t. sk. veģetatīvo distoniju.

 

Psoriāzes simptomi un pazīmes

Galvenās saslimšanas pazīmes ir sudrabainas, pelēkas, baltas vai dzeltenīgas zvīņveidīgas ādas plāksnītes uz elkoņiem, ceļgaliem, galvas matainās daļas. Šos simptomus izsauc nepareizi imūnās sistēmas signāli, kas veicina paātrinātu un pastiprinātu šūnu augšanu. Citi ārēji saskatāmi simptomi var būt izsitumi, nagu atslāņošanās un drupšana, iespiedumi nagos, sausa, plaisājoša āda pirkstu galos un smaganu iekaisumi. Par psoriāzes klātbūtni organismā var liecināt arī dažādas iekšķīgas pazīmes, kā holesterīna daudzuma izmaiņas, cukura līmeņa izmaiņas, vielmaiņas traucējumi, un locītavu problēmas.

 

Psoriāzes veidi un izpausmes

Pastāv daudzi zvīņēdes veidi, kurus iedala atkarībā no bojātās vietas vai ādas bojājumu izskata:

  • Perēkļainā psoriāze ir biežāk sastopamais psoriāzes veids. Perēklis jeb mezgliņa veida izsitums ir piepacelts, sabiezējis ādas apvidus ar līdzenu virsmu. Ir viegli saskatīt, kur beidzas vesela āda un sākas perēklis. Perēkļi parasti ir sārti-oranži, un vairumā gadījumu uz to virsmas veidojas balti sudrabainas plēksnes. Perēkļu daudzums un izvietojums var būt atšķirīgs – dažiem cilvēkiem var būt viens psoriāzes perēklis noteiktā ķermeņa vietā, bet citiem tas var būt pa visu ķermeni.
  • Inversā psoriāze jeb ķermeņa kroku psoriāze parasti bojā ādu padusēs, cirkšņos, zem krūtīm un citās ādas krokās, t. sk. ap dzimumorgāniem un sēžas apvidū. Āda šajos apvidos pastiprināti svīst un ir pakļauta berzei. Bojājumi izpaužas spilgti sarkanu, gludu (ne zvīņainu un plēkšņainu) plankumu veidā ap ādas krokām. Ir novērota ādas plaisāšana gar ādas bojājumu robežu.
  • Eritrodermiskā psoriāze ir sevišķa psoriāzes forma, kas skar visu ķermeni. Tā var attīstīties vienlaicīgi ar vispārējo psoriāzes formu. Ja parādās šī zvīņēdes forma, nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība, jo tā var apdraudēt dzīvību. Eritodermiskās psoriāzes simptomi ir spilgti sarkana ādas krāsa, ādas lobīšanās lielos ķermeņa rajonos, kas izskatās pēc apdeguma, smaga nieze un sāpes, strauji mainīga ķermeņa temperatūra, it īpaši karstās vai aukstās dienās.
  • Pilienveida psoriāze ir sīku, sarkanu, zvīņainu punktiņu (nevis biezu perēkļu) veidā, kas izskatās kā uz ķermeņa izsmidzināti ūdens pilieni. Pārsvarā biežāk sastopama bērniem un jauniešiem līdz 30 gadu vecumam. Bieži tā parādās pēkšņi, reizēm kā augšējo elpceļu infekcijas sekas. Punktveida psoriāze var spontāni izzust pēc pāris nedēļām vai kļūt mazāka.
  • Pustulozā psoriāze skar mazāk nekā 10% psoriāzes slimnieku. Tā var rasties kā perēkļainās psoriāzes sarežģījums kā noteiktu zāļu lietošanas sekas vai pēkšņi pārtraucot zāļu terapiju. Bojājumiem raksturīgas strutām pildītas pūtītes jeb pustulas. Pārsvarā tās veidojas uz delnām, pēdu apakšas, pirkstiem un nagiem. Pustulārā psoriāze tās vispārīgajā formā var būt dzīvībai bīstama.
  • Bērnu psoriāze var sākties no pirmās dzīves dienas, un bieži tiek jaukta ar citām ādas slimībām. Izsitumi bērniem nav tik biezi un ir mazāk klāti ar zvīņām. Svarīga agrīna slimības diagnostika, lai veiktu nepieciešamās darbības vielmaiņas procesu sakārtošanā.
Uzgaidiet... loading