Pielonefrīts – nieru bļodiņu iekaisums

Pazeminoties organisma aizsargspējām, aktivizējas ne tikai vīrusi, bet arī baktērijas, kas var radīt nieru iekaisumu jeb pielonefrītu. Šajā rakstā uzzini, kas izraisa šo slimību un kādi ir tās simptomi.

Kas ir pielonefrīts?

Pielonefrīts ir nieru iekaisums, kas bieži sākas ar nieru bļodiņu iekaisīgu saslimšanu un to ierosina dažādu veidu zarnu nūjiņas, enterokoki, stafilokoki un citi mikrobi. Bieži vien pielonefrītu izraisa viena mikrobu suga, bet vēlāk tā attīstību ietekmē arī citas sugas. Mikrobi no ārējās vides nokļūst urīnceļos un, virzoties pretēji urīna plūsmai, dažkārt nonāk līdz nierēm. Infekcija caur asinsriti nierēs var nokļūt arī caur limfu no zarnām, olnīcām un olvadiem, ja tajos ir hronisks iekaisums, vai ar asinīm no citiem infekciju perēkļiem, piemēram, bojātiem zobiem, strutojošām mandelēm, iekaisuša deguna blakusdobuma, žultspūšļa, aklās zarnas tārpveida piedēkļa, strutaina augoņa vai citas infekcijas skartas ķermeņa vietas. Slimības attīstību var veicināt arī citi faktori, kas bojā nieres vai nomāc to spēju pretoties infekcijai, kā podagra, cukura diabēts, pārmērīga pretsāpju līdzekļu lietošana un apzināta urīna aizturēšana, piemēram sabiedriskajā transportā u. tml. Dažos gadījumos slimības saasinās arī alerģijas ietekmē.

Sievietēm šī saslimšana ķermeņa anatomisko īpatnību dēļ ir daudz izplatītāka nekā vīriešiem. Īpaša riska grupa ir topošās māmiņas, jo grūtniecības laikā palielinātā dzemde spiež uz urīnvadiem, kas palēnina un traucē normālu urīna atteci, turklāt grūtniecības laikā paplašinās urīnvadi un atslābinās muskuļu darbība, kas nodrošina urīna atteci no urīnvadiem urīnpūslī. Šie faktori palielina iespēju, ka urīns no apakšējām urīnsistēmas daļām, nonāk augšējās, tādējādi radot iekaisumu.

Pielonefrīts ir viegli pazīstams pēc tā simptomiem, bet parasti saslimšana tiek apstiprināta ar laboratoriskiem izmeklējumiem. Izšķir akūtu un hronisku pielonefrītu.

Akūta pielonefrīta simptomi:

  • Straujš sākums
  • Drebuļi
  • Paaugstināta ķermeņa temperatūra
  • Sāpēs muguras jostas daļā
  • Duļķains urīns
  • Var būt slikta dūša, sāpīga vai bieža urinēšana
  • Retāk muskuļu spazmas un sāpju lēkmes

Hronisks pielonefrīts attīstās pēc pārciesta akūta pielonefrīta un rodas pamazām. Hroniska pielonefrīta gadījumā sāpes un citi saslimšanas simptomi kļūst praktiski nemanāmi, bet drudzis var būt periodisks vai nebūt vispār, taču nieres kļūst jutīgas un pietiek vienu reizi nosalkt, lai saasinātos akūta pielonefrīta simptomi. Hronisks pielonefrīts mēdz būt cilvēkiem ar kādu jau esošu nieru saslimšanu – pilnīgu vai daļēju urīnceļu nosprostojumu, lieliem nierakmeņiem. Hronisks pielonefrīts var ierobežot nieru darbību un pat radīt nieru mazspēju.

Uzgaidiet... loading