Kāpēc veidojas strijas?

Strijas ir tikai un vienīgi kosmētisks defekts, tomēr tās nereti sagādā diskomfortu un traucē dzīves kvalitāti.  Šajā rakstā uzzini, kas ir strijas, kā tās veidojas un kam ir lielāks risks iegūt šos ādas bojājumus.

Kas ir strijas?

Strijas ir zemādas audu plīsumi, kas rodas no pārmērīgas ādas stiepšanās rezultātā un tiek uzskatītas par kosmētisku ādas defektu.  Tās veidojas, jo epiderma kļūst plānāka un dermā paliek atmirušu audu vietas. Audu plīsumu veidošanās process ir nesāpīgs un notiek nemanāmi, bet striju izskats un lielums ir atkarīgs no to vecuma un ādas izstiepuma pakāpes. Tās var būt dažāda lieluma, sākot no dažiem milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem. Parasti strijas veidojas vertikālā virzienā vietās, kuras strauji reaģē uz svara izmaiņām, piemēram, vēdera priekšējās un sānu sienas, gurni, krūtis, roku augšdelmi, kāju augšstilbi un muguras. Svaigi izveidojusies strija ir zilgani sārta vai sarkanīga, nedaudz piepacelta, uztūkusi, bet ar laiku tā zaudē savu intensīvo krāsu, kļūst zilgana, vēlāk nedaudz perlamutra krāsā, līdz atgādina rētu. Laika gaitā šīs plīsuma vietas piepildās ar jauniem saistaudiem, tāpēc strijas kļūst atrofiskas, epiderma kļūst plānāka un strija iegūst baltu nokrāsu un nekad neiesauļojas.

Striju veidošanās iemesli

Strijas var veidoties straujas ķermeņa masas augšanas rezultātā, kad rodas disbalanss starp skeleta kaulu, muskulatūras augšanu un ādas elastību. Pastāv uzskats, ka strijas ir tikai daiļā dzimuma pārstāvju problēma, jo, strauji veidojoties sievišķīgām aprisēm, piemēram, grūtniecības vai pubertātes laikā āda nostiepjas, taču tas ir mīts un strijas veidojas arī vīriešiem. Striju veidošanos lielā mērā nosaka cilvēka vecums, ādas elastība un mitruma pakāpe.

Strijas visbiežāk veidojas:

Grūtniecēm. Grūtniecības laikā ar sievietes organismu notiek lielas pārmaiņas. Hormonu līmeņa pārmaiņu rezultātā sievietes āda kļūst maigāka un plānāka, bet ne elastīgāka.  Auglim augot, mainās sievietes ķermeņa aprises, palielinās vēdera apjoms, palielinās krūtis, iegurņa saites kļūst elastīgākas un paplašinās iegurnis. Šīs izmaiņas veido ādas iestiepumus, kas var rezultēties ar strijām. Jo straujāk pieaug grūtnieces svars, jo lielāks ir striju veidošanās risks.  Visbiežāk strijas veidojas grūtniecības noslēguma posmā (29.–40. nedēļa).

Sportistiem. Nereti strijas veidojas arī sportistiem, kas nodarbojas ar ķermeņa muskulatūras veidošanu. Parasti strijas veidojas tiem sportistiem, kuri ļoti īsā laikā strauji palielina muskuļu masu.

Jauniešiem pubertātes vecumā. Pubertātes vecumā cilvēka ķermenis piedzīvo straujas pārmaiņas gan skeletā, gan muskuļos, gan hormonu līmenī. Dažkārt šī procesa laikā veidojas disbalanss, kas mazina ādas elastību un mitruma pakāpi.

Cilvēkiem, kas strauji zaudē lieko svaru.  Daudzi, cenšoties zaudēt liekos kilogramus, izmēģina dažādas drastiskas diētas, kas īsā laikā palīdz nomest lieko svaru, tomēr nereti šie cilvēki piedzīvo jo-jo efektu, kā rezultātā, atsākot normālu ēšanu, zaudētie kilogrami atgriežas un rodas strijas. Ievērojot drastiskas diētas, organisms nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas un vitamīnus, un ķermenis iztērē savas rezerves orgānu metabolismam, kā rezultātā āda netiek pietiekami mitrināta un zaudē savu elastību.

Kā slimības sekas. Strijām var būt arī medicīnisks iemesls, piemēram, Kušinga sindroms, kura dēļ cilvēkam pastiprināti veidojas stresa hormons kortizols un palielinās svars vēdera rajonā.  Šo ādu var ļoti viegli traumēt un iegūt dažādas ādas infekcijas. Cilvēkiem ar Kušinga sindromu strijas ir daudz izteiktākas, tumšākas, platākas un garākas. Dažos gadījumos tās var veidoties arī uz sejas. Tāpat strijas rada arī ģenētiska slimība, ko sauc par Marfāna sindromu, un to raksturo vispārējs vājums un ķermeņa audu elastības zudums

Kortikosteroīdu lietošanas dēļ. Kortikosteroīdi ir ļoti spēcīgi hormonāli pretiekaisuma līdzekļi, kas samazina kolagēna līmeni ādā. Dažkārt kortikosteroīdi tiek izmantoti losjonos un krēmos, kas paredzēti ekzēmas un citu ādas slimību ārstēšanā. Ilgstoša un nepareiza kortikosteroīdu lietošana var izraisīt striju veidošanos.

Uzgaidiet... loading