Kā tik galā ar ziedputekšņu alerģiju?

Nepārtraukta šķaudīšana, šņaukāšanās, aizlikts deguns, apsārtušas un asarojošas acis ir tikai daži no polinozes jeb ziedputekšņu alerģijas simptomiem, kas ik gadu piemeklē teju 20% iedzīvotāju. Šajā rakstā uzzini, kādi profilaktiski pasākumi jāievēro ziedputekšņu sezonas laikā un kā ārstēt ziedputekšņu alerģiju homeopātiskiem līdzekļiem.

Ziedputekšņu alerģija ir jāārstē

Ziedputekšņu alerģija nav tikai nepatīkami pavasara/vasaras simptomi, kas traucē normāli funkcionēt, tā ir slimība, kas var nopietni ietekmēt cilvēka veselības stāvokli, tāpēc tā ir jāārstē.  Ja katru gadu vienā un tajā pašā laikā cilvēku piemeklē stipras iesnas, nekontrolējamas šķavas, nieze acīs un degunā, aizkaitināmība, galvassāpes vai aizdusa, nepieciešams konsultēties alergologu.

Profilaktiski pasākumi ziedputekšņu ziedēšanas laikam:

  • Ziedputekšņiem nepatīk mitrs gaiss – ziedputekšņu koncentrācija gaisā ir augstāka, ja laiks ir sauss, nav lijis lietus. Vislielākā tā ir rīta pusē līdz pulksten desmitiem, tāpēc, lai izvairītos no alerģijas, ziedēšanas periodā būtu jāatsakās no rīta skriešanas vai pastaigas. Aukstajās dienās ziedputekšņu koncentrācija ir zemākā, tomēr jāņem vērā, ka tad pagarinās ziedēšanas periods.
  •  Ja alerģijas dēļ asaro acis, ziedēšanas laikā iesaka valkāt lielas saulesbrilles
  • Ziedputekšņi ir ļoti viegli, gaistoši, tie var pārvietoties pat 400 kilometru attālumā, tas arī var ietekmēt ziedputekšņu koncentrāciju, tāpēc, vēdinot telpas, svarīgi ievērot, lai nerastos caurvējš, kas ziedputekšņus var ienest telpās. Tāpat vējainā laikā nav ieteicams turēt vaļā logus, tā vietā izmantot kondicionētāju ar filtru
  • Ja mājās ir dzīvnieki, pēc āra pastaigas, vēlams iztīrīt viņu kažokus, jo ziedputekšņi var pielipt dzīvnieka spalvām.
  •  Atnākot mājās ieteicams ieiet dušā, izmazgāt matus un pilnībā nomainīt apģērbu.
  • Lai ziedēšanas laikā pasaudzētu deguna gļotādu, ieteicams to mitrināt ar jūras sālsūdens aerosolu vai iesmērēt ar vazelīnu.
  • Alerģijas sezonas laikā nevajadzētu žāvēt veļu ārā, kā arī izvairīties no zāles pļaušanas.
  • Dodoties ceļojumā, vēlams uzzināt, kāda ir ziedputekšņu koncentrācija izvēlētajā galamērķī. To viegli var uzzināt – www.polleninfo.org, savukārt informāciju par ziedputekšņu koncentrāciju Latvijā var uzzināt zvanot uz telefona nr. +371 67221064.

Kā ārstēt ziedputekšņu alerģiju dabiski?

Pirmkārt, polinozes simptomu ārstēšanai  nepieciešama dzīvesveida un uztura maiņa. Alerģijas sezonas laikā jāizvairās no kafijas, piena produktiem, šokolādes, zemesriekstiem, cukura, melonēm, banāniem, gurķiem, saulespuķu sēklām, paku citrusaugļu sulām kumelīšu tējas, kviešiem, sojas produktiem un ehinācijas. Šo produktu, dažādu pārtikas konservantu un alkohola lietošana (nātrija bisulfīts, kālija bisulfīts, nātrija sulfīts un mākslīgie saldinātāji) var pastiprināt alerģijas simptomus. Kopumā ir svarīgi ierobežot pārtikas produktus, pret kuriem cilvēki bieži ir jūtīgi, tādējādi atvieglojot imūnsistēmas kopējo slodzi un ļaujot tai darboties optimālāk. Savukārt, alerģijas sezonas laikā ieteicams uzturā iekļaut neapstrādātu medu, pikantus ēdienus, kaulu buljonu, probiotikām bagātus produktus, ananāsus, ābolu sidra etiķi, svaigus organiskus dārzeņus, ekoloģiski audzētu gaļu un savvaļas zivis. 1 – 2 mēnešus pirms alerģijas sezonas sākuma ieteicams sākt lietot spirulīnu, probiotikas, A vitamīnu un ciknu.

Tāpat ārstēšanai palīdzēs aromterapija, īpaši mentola, eikalipta, lavandas un piparmētru ēteriskās eļļas, kas palīdz atbrīvot elpceļus, uzlabo asinsriti un atbrīvo no stresa.

Atceries, ka izvēlēties pareizu ārstēšanas līdzekli var tikai alergologs un medikamenti tikai palīdz atvieglot alerģijas simptomus. Atgādinām, ka alerģijas ārstēšana prasa laiku un pacietību! 

Uzgaidiet... loading