Ziedputekšņu alerģija jeb polinoze

Daudzi priecājas par gaidāmo pavasari, kad daba sāks atdzīvoties un mums viss apkārt ziedēs un plauks, tomēr ir daļa cilvēku, kas ik gadu pavasari sagaida ar zināmām bažām. Kāpēc?  Par to lasi šajā rakstā!

Daļai cilvēku pavasaris asociējas ar iesnām, acu niezi, asarošanu un pat bronhiālas astmas uzliesmojumu, kas rodas ziedputekšņu alerģijas jeb polinozes rezultātā. Polinoze, saukta arī par siena drudzi, ir ģenētiski iedzimta, bieži sastopama alerģiska slimība, ko raksturo paaugstināta jutība pret ziedputekšņiem un kas var skart deguna un acu gļotādu, veicinot alerģiska rinīta un konjunktivīta attīstību. Polinozi izraisa vēja apputeksnējamu augu putekšņi, kas iekļūst organismā ar gaisu. Izpausmes biežāk vērojamas pēc divu gadu vecuma (15% gadījumu līdz 7 gadu vecumam), tomēr slimība var attīstīties jebkurā vecumā (80% līdz 20 gadu vecumam). Polinozes attīstību ietekmē ne tikai ģenētiski faktori, bet arī apkārtējā vide, piemēram, augsta alergēnu koncentrācija apkārtējā vidē bērna dzimšanas brīdī un pirmajos dzīves mēnešos. Pirmā polinozes lēkme var pārsteigt jebkurā vecumā, to neietekmē dzimums, rase vai cilvēka sociālais stāvoklis. 

Kā atpazīt ziedputekšņu izraisītu alerģiju?

Ziedputekšņu izraisītas veselības problēmas atkārtojas katru gadu un parasti vienā un tajā pašā mēnesī. Polinozes simptomu parādīšanās atkarīga no alerģiju izraisošo ziedputekšņu koncentrācijas gaisā. Pacientam var būt alerģija pret vienu vai vairākiem ziedputekšņu veidiem, tāpēc slimības izpausmju ilgums pacientiem variē no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Reakcija uz ziedputekšņiem var izpausties gan vieglākā, gan smagākā formā.

Ziedputekšņu alerģijas simptomi:

 • Šķaudīšana
 • Acu niezēšana un asarošana
 • Pilošs vai aizlikts deguns
 • Klepus
 • Elpas trūkums, astma
 • Galvassāpes
 • Izsitumi uz ādas
 • Paaugstināta temperatūra

Kādi ziedputekšņi izraisa alerģiju?

Lai uzzinātu, kādu augu ziedputekšņi izraisa alerģiju, nepieciešams veikt speciālus ādas testus un analīzes, ko veic alergologs. Latvijā ziedputekšņu sezona ilgst no marta beigām līdz septembrim. To var iedalīt trīs posmos:

 1. No marta līdz maija beigām, kad zied alkšņi, ozoli, bērzi, lazdas, kārkli un papeles.
 2. No jūnija vidus līdz jūlija beigām, kad alerģijas izraisa pļavu zāļu ziedēšana (visbiežāk timotiņš, skarenes, labība, kamolzāle un ceļmallapas).
 3. No jūlija beigām un turpinās līdz septembrim, kad uzzied nezāles – vērmeles, vībotnes, nātres un balandas.

Ja ir radušās aizdomas par slimības alerģisko izcelsmi, jāmeklē palīdzība pie speciālista. Atceries, ka izvēlēties pareizu ārstēšanas līdzekli var tikai alergologs!

Uzgaidiet... loading