Kā ārstēt deguna gļotādas iekaisumu?

Zinātnieki aprēķinājuši, ka cilvēks savā mūžā ar deguna gļotādas iekaisumu jeb iesnām slimo vidēji trīs līdz četrus gadus, un tā ir visbiežāk izplatītā saslimšana pasaulē, ko izraisa vairāk nekā 200 dažādi vīrusi, neskaitāmi alergēni un citi faktori. Šajā rakstā uzzini, kā atvieglot saslimšanas simptomus un uzveikt iesnas viegli.

 

Ilgstoši neārstētas akūtas iesnas var kļūt par hroniskām iesnām, kā arī savlaicīgi neārstējot iesnas var rasties dažādas bīstamas komplikācijas, piemēram, vidusauss iekaisums, blakusdobumu iekaisums, bronhu iekaisums, konjuktivīts vai asaru maisiņu iekaisums u.c. komplikācijas. 

 

Akūtu iesnu ārstēšanai ir trīs pakāpes:

 1. pakāpe – šķidruma izvadīšana no blakusdobumiem. Deguna dobumu skalošana ar sālsūdeni vai pilieniem uz jūras ūdens bāzes. Sāļais ūdens, nokļūstot uz deguna gļotādas, piesaista šķidrumu, kas uzkrājies deguna blakusdobumos, un palīdz iztīrīt degunu un mazina aizlikumu.  
 2. pakāpe – deguna tūskas un aizlikuma mazināšana. Iesnu rezultātā asinsvadi deguna gļotādā paplašinās un gļotādas pietūkst, tādējādi apgrūtinot elpošanu caur degunu. Deguna aizlikuma mazināšanai var izmantot piparmētras un eikalipta eļļu saturošus preparātus. Piparmētrām piemīt nomierinoša iedarbība, tās uzlabo asinsriti kapilāros un darbojas anestezējoši. Arī eikaliptu lapās esošajām aktīvajām vielām ir spēcīga antiseptiska, pretiekaisuma un asinsvadus sašaurinoša iedarbība.
 3. pakāpe – deguna gļotādas atveseļošana un infekcijas likvidēšana. Šeit lieti noder deguna pilieni, geli un ziedes, kuru sastāvā ir dažādi ārstniecības augi, kas darbojas bakterocīdi un audus reģenerējoši. Ļoti labi noderēs smiltsērkšķu eļļu saturoši preparāti, kliņģerītes ekstrakts un egļu drogas, kas veicina bojāto audu atjaunošanos, uzlabo asinsriti un mazina sāpes. 

 

Homeopātiskie preparāti iesnu ārstēšanai: 

 • Allium cepa 6 (sīpoli) lieto, ja ir akūtas iesnas, kas sākas ar deguna tecēšanu, acu asarošanu (reizēm). Izdalījumi bāli, ūdeņaini, kodīgi, var adīt čūlas ap degunu.
 • Jodum D3 (jods) – labi palīdz akūtu vai hronisku iesnu ārstēšanai, ja deguns ir aizlikts, apsārtis, pietūcis ar asiem, sāļiem, šķidriem, tekošiem izdalījumiem.
 • Camphora D4 – Camphora Rubini (kampara spirts vai 50% kampara spirta šķīdums) – derīgs ļoti akūtām iesnām pēc apsaldēšanās, gripas. Deguns tek vai aizlikts, tajā kutinoša sajūta, šķavas. Seja sarkana, drebuļi, aukstuma sajūta. Pirmajā dienā aptur infekciozas iesnas. Ilgstoši lietot nav nozīmes.
 • Aconitum D3 – Aconitum napellus (zilā kurpīte) ieteicama pret akūtām iesnām, kad saaukstēšanās ar drudzi.
 • Kalium bichromicum D6 (bihromskābais kālijs), noder, ja ir akūtas vai hroniskas iesnas, dzeltenzaļi, ļoti staipīgi izdalījumi. Bieži ir deguna blakusdobumu iekaisumi. Degunā čūlas un kreveles.
 • Chamomilla D4 – (kumelītes) labi der pret iesnām zīdaiņiem.
 • Pulsatilla D4 – Pulsatilla pratensis (pļavas silpurene). Pārsvarā pret akūtām iesnām, bet der arī hroniskām, kā arī bērniem.
 • Sanguinaria D4 – Sanguinaria canadensis (Kanādas asinssakne) labi der vazomotoro iesnu, hronisku aizdegunes iekaisumu ārstēšanai.

 

Ievēro! Ja iesnas bieži atkārtojas, jāveic alerģijas diagnostika, lai pārliecinātos, vai atkārtoto iesnu iemesls nav kāds alergēns!

Uzgaidiet... loading