Kas ir nātrene un kā to ārstē

Ja Tev vai Tavam ģimenes loceklim pēkšņi ir parādījušies sārti izsitumi, kas atgādina nātres dzēlienu tad, kad nātrēm ne par metru neesat skārušies klāt - tā, ļoti iespējams, ir bijusi nātrene.

Nātrene ir viena no biežāk sastopamajām alerģiskajām reakcijām, ko vidēji vismaz reizi dzīvē piedzīvo piektdaļa cilvēku.

Parasti šī alerģiskā reakcija pāriet diezgan ātri - no pāris stundām līdz 2 dienām -, tomēr ir arī gadījumi, kad tā kļūst hroniska. Parasti par hronisku nātreni uzskata, ja nieze, izsitumi un pat dedzināšanas sajūta vai sāpes izsitumu rajonā turpinās ilgāk kā 6 nedēļas.

 

Kā rodas nātrene?

Nātrene rodas, ādas šūnām izdalot tādu vielu kā histamīns. Histamīna izdalīšanās savukārt sekmē ķermeņa šķidruma izplūšanu no mazajiem zemādas asinsvadiem un rada izsitumus. Paši asinsvadi tai pat laikā strauji paplašinās, kas rada apsārtumu.

 

Nātrenes pazīmes:

 • Pēkšņs apsārtums uz ādas visdažādākajos lielumos, kas līdzinās nātres dzēlumiem - apļveida, ovāli vai neregulāras formas, pacēlušies ādas laukumi ar bālāku viduci;
 • Niezoša, dedzinoša sajūta apsārtuma rajonā;
 • Pēkšņi parādās, pēkšņi pazūd.

 

Kas izraisa nātreni?

Pusē gadījumu iemeslus, kas ķermenim liek izstrādāt šādu alerģisku reakciju, pagaidām zinātnē vēl nespēj izskaidrot neviens. Tai pat laikā, ir iespējams pateikt, kādi ir bijuši biežāk sastopamie cēloņi, no kuriem nātrene var rasties:

 

 • Alerģijas: no ēdiena (piemēram, riekstiem, zemenēm, citrusaugļiem, jūras veltēm, arī, diemžēl, šokolādes!), mājdzīvniekiem, kukaiņu kodumiem vai medikamentiem (piemēram, penicilīna, aspirīna, tūsku noņemošiem pretsāpju līdzekļiem u.c.)
 • Ķermeņa pakļaušana fiziskiem stimuliem: piemēram, aukstumam, karstumam, ilgstošam spiedienam
 • Saskare ar ķīmiju: ir cilvēki, kam alerģiska reakcija rodas no saskares ar ķīmiskiem mazgāšanas līdzekļiem, kosmētikas, lateksa materiāla, arī augiem.
 • Akūtas saslimšanas: nātrene iespējama arī saaukstēšanās un gripas gadījumos kā reakcija uz vīrusu.
 • Stress: viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc rodas alerģiskas reakcijas vispār - tas samazina ķermeņa spēju pretoties slimībām.

 

Nātrene bērniem un mazuļiem

Bērniem vairumā gadījumu nātrene rodas no alerģijas. Ja gadījumā mazulim pēkšņi parādās izsitumi un, pabraucot ar pirkstu tiem pāri, āda uz brīdi paliek bālāka - ļoti iespējams, ka tā ir nātrene. Protams, tikai ārsts var pateikt gala lēmumu, un, visbiežāk, ārsti atpazīst nātreni jau uzreiz.

 

Kā dabiski atvieglot nātrenes ārstēšanu?

Kā minējām iepriekš, bieži vieglākais veids, kā ārstēt nātreni, ir - vienkārši nogaidīt. Bieži tā pazūd pati. Ja nātrene parādās bieži, vai no ikdienas tiek izslēgti potenciālie alergēni, bet iemesls tāpat nav zināms - noteikti jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Tas, kā var palīdzēt ķermenim stiprināt spēju tikt galā ar nātrenes izraisīto pietūkumu, vai arī stresu, kas izraisa nātreni, ir:

 • Izvairīties no ķīmiskām vielām. Ja nezini, kas izraisījis nātreni, centies patērēt dabiskus mazgāšanas līdzekļus, kosmētiku un lieki nekairināt ādu ar ķīmiskiem līdzekļiem;
 • Auzu pārslu vanna: auzu pārslas darbojas kā pietūkuma noņēmējs gan bērniem, gan pieaugušajiem. Marlē ieber 1-2 saujas ar auzu pārslām un paliec zem ūdens krāna, kamēr vannā satek ūdens. Tad pārliecinies, ka ūdens nav ne pārāk kārsts, ne auksts (tas arī var kairināt ādu) un dodies ūdens peldē, lai nomierinātu sakairināto ādu.
 • Nēsāt platākas drēbes, izvairīties no pieguļoša apģērba. Pieguļošs apģērbs tikai var pastiprināt berzi, līdz ar to - izsitumus.
 • Sodas krēms. Sodu jau izsenis lieto kā dabisku ķermeņa attīrīšanas līdzekli. Tas ir pilnīgi dabīgs un der kā bērniem, tā pieaugušajiem. Tējkaroti sodas sajauc ar pavisam nedaudz ūdens, radot pastas konsistenci, un uzsmērē uz pietūkušās vietas. Ļauj izžūt, tad ar remdenu ūdeni nomazgā. Atkārto vairākas reizes dienā, ja nepieciešams. Soda bieži palīdz noņemt niezi un nepatīkamās sajūtas.
 • Kvercetīns. Šis dabiskais antioksidants pētījumos ir pierādījis, ka darbojas kā dabisks alerģiju mazinošs līdzeklis - turklāt aizkavē nātreni izraisošā histamīna izdalīšanos.

 

Atgādinām - ja Jums vai bērnam nieze tikai pastiprinās vai nepāriet ilgāk kā 6 nedēļas, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Uzgaidiet... loading