Vesels kā pūpols: kā vītolu izmanto ārstniecībā

Pavisam drīz gaidāma Pūpolsvētdiena. Tos atzīmē kā kristiešu, tā senlatviešu tradīcijās. Centrālā dienas sastāvdaļa, kā jau nosaukumā sacīts - mīkstie un pūkainie pūpoli. Pēc senlatviešu tradīcijām, Pūpolsvētdienas rītā mājinieki var saņemt maigus pērienus ar pūpolu zariem skaitāmpantiņa pavadībā. Skaitāmpantiņi var atšķirties, daži no tiem:

  • Apaļš kā pūpols, lunkans kā žagars, skaists kā lecoša saulīte! Slimība ārā, veselība iekšā!
  • Vesels, vesels, vesels! Apaļš kā pūpols, mīksts kā zīds, stiprs kā rutks!
  • Audz apaļš kā pūpols, vesels kā rutks!

Pūpola apaļā forma simbolizē pārticību, labklājību, veselību, un pēršana savā ziņā ir labsirdīga šo simbolu novēlēšana sev tuvākajiem cilvēkiem.

Mazāk zināms, ka arī pēc Pūpolsvētdienas iespējams izmantot pūpolkoku - vītolu - veselības uzturēšanai.

No marta līdz maijam senie latvieši vākuši jauno vītolu dzinumu mizas, lai no tām veidotu drogas (par drogām sauc izžāvētus augus ārstnieciskiem nolūkiem, arī izejvielas ārstnieciskiem preparātiem). Vēlāk vasarā - jau lapas. Ja vītolu mizu vai lapas vāc mūsdienās, svarīgi pārliecināties, ka mizu vāc vietās, kur tuvumā nav lielceļu, rūpnīcu vai citu dabas piesārņojumu radošu objektu.

Visvairāk vītolus var atrast mitrās vietās - upju un ezeru krastos, krūmājos, mežos. Kad mizas vai lapas savāktas, tās žāvēja sausās, labi vēdināmās telpās. Piemēram, šķūnī vai bēniņos.

Izžuvusī mizu droga satur tādas vielas kā tanīnu, glikozīdus, miecvielas, savukārt lapas - askorbīnskābi.

Drogu izmanto dažādu līdzekļu pagatavošanai. Populārākie no tiem - mizu pulveris, ekstrakts, tinktūra, tēja, kā arī tieša uzklāšana uz ādas.

Visbiežāk vītola mizu novārījumu lieto pret caureju vai sāpju remdēšanai - aspirīns jeb salicilskābe ir nosaukts tieši vītola vārdā, jo pirmoreiz to ieguva no šī koka. Citi veidi, kā vītola drogas izmanto ārstniecībā, ir dažādi. Iekšķīgi šo pūpolkoku mizas drogu lieto, lai apturētu asiņošanu, tai piedēvē pretreimatisma, pretiekaisuma, pretdrudža, attārpojošu nozīmi. Mūsdienās vītola mizas pulveri vai ekstraktu pievieno ārstnieciskiem līdzekļiem ar svaru mazinošu un pretiekaisuma iedarbību, kā arī vītola ziedus - Baha ziedu terapijā (tieši balto vītolu). Ārīgi drogu izmanto stomatīta un ādas brūču ārstēšanai..

Recepte vītola mizu dzērienam sāpju mazināšanai:

Sastāvdaļas:

2–3 tējk. vītolu mizu drogas, sasmalcinātas

1 glāze auksta ūdens.

 

Pagatavošana:

Drogas aplej ar auksto ūdeni vāra 5 minūtes. Dzer karstu 3–4 reizes dienā.

 

Kā atpazīt vītolu ārstnieciskos preparātos, maisījumos?

Tā latīniskais nosaukums satur vārdu Salix; iedala balto vītolu jeb Salix Alba L., blīgznu (pūpolvītolu) jeb Salix Caprea I., kā arī trauslo vītolu jeb Salix fragilis L

Uzgaidiet... loading