Kā dabiski ārstēt iesnas ar ēteriskajām eļļām

Iesnas - viens no auksto mēnešu viesiem. Tās, kuras nav radušās alerģiju dēļ, visbiežāk ir lipīgas, un nonāk no cilvēka uz cilvēku, klepojot, šķaudot, runājot.

 

Kāpēc saķeram iesnas?

Pāris galvenie iemesli:

  • Straujas laika un temperatūras svārstības,
  • Imunitātes pavājināšanās (piem., liela stresa, neizkustēšanās, nepilnvērtīgas pārtikas, neveselīgu gulēšanas paradumu dēļ, vai D vitamīna trūkuma dēļ);
  • Apkures izraisītā sausā gaisa dēļ (pastiprināti kairinās deguna gļotāda).

 

Kā dabiski ārstēt iesnas ar ēteriskajām eļļām?

 

Apskatīsim 5 populārākās ēteriskās eļļas, kuras izmantot iesnu dabiskai ārstēšanai.

 

Timiāna ēteriskā eļļa

Viena no spēcīgākajām - ja ne spēcīgākā - pretvīrusu un antibakteriālā ēteriskā eļļa, ko rekomedē arī Homeopātiskās aptiekas vadītāja vietnieks, farmaceits Jānis Ventiņš. 2011. gada pētījumā Polijā pierādīts, ka timiāna ēteriskā eļļa spēcīgi cīnās ar 120 dažādām baktēriju dzimtām. Timiāna eļļa ne tikai palīdz uzvarēt biežāk sastopamos vīrusus, kas izraisa saaukstēšanos, bet arī nomierina un palīdz pret trauksmi un bezmiegu, kas arī ir svarīgi atveseļošanas procesam.

Kā lietot timiāna ēterisko eļļu?

Inhalācijas jeb tvaika vannas.  2 pilienus eļļas iepilini lielā bļodā ar nesen vārītu ūdeni, pārklāt galvu ar dvieli un pārliekties ar galvu pāri bļodai (uzmanies no karstuma!). Turi galvu drošā attālumā no karstā ūdens, aizver acis un elpo karsto tvaiku pāris minūtes. Šādi iesnu sākuma dienās atkārto vairākas reizes dienā.

 

Piparmētru ēteriskā eļļa

Piparmētra ir viena no biežāk ieteiktajām tējām elpceļu veselības atjaunošanai. Tā tīra gļotas, samazina pietūkumu un aizlikumu. Laboratorijas pētījumi liecina, ka piparmētru eļļā esošās vielas darbojas kā spēcīgs antioksidants, līdzeklis pret mikrobiem, vīrusiem.

Kā lietot piparmētru ēterisko eļļu?

Uzklāj pa tiešo 2-3 pilienus uz deniņiem, kakla aizmugures un krūtīm vairākas reizes dienā.

 

Raudeņu (oregano) ēteriskā eļļa

Karvakrols un timols ir divas galvenās sastāvdaļas, kuru dēļ raudeni sauc par antibakteriālu, pretmikrobu līdzekli.

Kā lietot raudeņu ēterisko eļļu?

2-3 pilienus eļļas pievieno tvaika vannām (meklē norādījumus pie timiāna eļļas!)

Raudenes ēteriskā eļļa var ietekmēt vairāku medikamentu iedarbību, tāpēc noteikti pirms tās lietošanas konsultējies ar ārstu. Par raudenes iedarbību iesakām konsultēties arī grūtniecības laikā. Bērniem līdz 5 gadu vecuma labāk rekomendējam šo eļļu nelietot. Bērniem no 5 gadu vecuma 1 pilienu raudeņu eļļas iesakām sajaukt ar tējk. kokosriekstu eļļas un iesmērēt pēdiņās.

 

Citronu ēteriskā eļļa

Citronu ēteriskajai eļļai ir vairākas iedarbības - tā darbojas kā spēcīgs toksīnu tīrītājs praktiski visam ķermenim; tai ir antibakteriāla un pietūkumu samazinoša iedarbība.

Kā lietot citronu eļļu?

Pievieno 1-2 pilienus eļļas karstam ūdenim vai tējai. Vari izmantot līdzīgās tvaika vannās kā ar raudeņu eļļu, tikai pievieno karstajam ūdenim 5-10 pilienus.

 

Eikalipta ēteriskā eļļa

Līdzīgi kā piparmētra, eikalipts pasaulē ir viens no pazīstamākajiem dezinficējošajiem līdzekļiem tieši elpceļu veselībai. Pētījumi rāda, ka šo eļļu izmanto dažādu elpceļu kaišu ārstēšanai, kā klepum, sāpošam kaklam, ppret saaukstēšanos kopumā u.c.

Kā lietot eikaliptu eļļu?

1-3 eikalipta ēteriskās eļļas pilieni tvaika inhalācijās.

 

Cipreses eļļa

Cipreses eļļa tīra elpceļus un aiztur šķidruma uzkrāšanos plaušās. Eļļa palīdz ķermenim tikt galā ar nevēlamām baktērijām. To izmanto arī astmas un bronhīta ārstēšanai.

Kā lietot cipreses eļļu?

3-5 pilieni eļļas tvaika inhalācijās. Ja elpceļu veselība ir aktuāla biež, var pāris pilienus pievienot vannai aromterapijas nolūkos profilaksei arī pēc iesnu beigšanās.

 

Iesnas parasti pāriet 8-10 dienās. Lai arī bieži tām nepievēršam pastiprinātu uzmanību, to vajadzētu darīt jau iesnu sākumā, īpaši bērniem bērnudārza un skolas vecumā. Iesnas, kurām nepiegriež vērību, var pāriet komplikācijās.

Tāpēc, ja iesnas ieilgst vai izdalījumi paliek dzelteni vai zaļgani, ar steigu jāgriežas pie ārsta!

Uzgaidiet... loading