5 svarīgākie higiēnas ieradumi bērnam (un kad pāršaujam pār strīpu)

Skolas laikam sākoties, aktuāla kļūst bērnu higiēna. Katrs vecāks zina, cik ātri vienam bērnam saslimstot klasē vai grupiņā, var saslimt arī pārējie.

Tāpēc šobrīd, pirms ir sākušies lielie rudens vēji un aukstumi, ir labākais brīdis, kad pievērst uzmanību labas ķermeņa higiēnas ieradumu veidošanai.

Šoreiz apskatīsim tos higiēnas pasākumus, kas paaugstina iespēju palikt veselam lipīgu slimību ielenkumā. Tāpat arī - kad rūpes par higiēnu ieiet neveselīgās sliedēs.

 

Kas noteikti jāiemāca bērnam:

  1. Roku mazgāšana. Vienmēr pieminētā, nemainīgi svarīgā. Rokas labāk mazgāt ar dabiskām ziepēm (piemēram, Weleda produkciju - pēc tās varat jautāt arī mūsu aptiekā), vismaz 20 sekundes. Pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēdienreizēm un pēc pastaigām pa āru. Protams, jāskatās pēc iespējām - ne katrā skolā ir pieejamas dabīgās ziepes. Tad vismaz jāparūpējas, lai mājās ir bērnam piemērotas un videi draudzīgas ziepes
  2. Apģērbu un apavu tīrība. Uz apģērba vai apaviem var sakrāties baktērijas, kuras bērns pārnēsā līdzi. Jo ilgāk netīrās drēbes valkā, jo vairāk savairojas baktērijas. Jāmāca bērns laikus pamanīt, kad drēbes nošmulējas, un tās nomainīt.
  3. Pēdu mazgāšana. It īpaši svarīgi, ja skolās ir kopīgās dušas un baseina nodarbības. Pēc regulāras pēdu mazgāšanas jāiemāca bērnam tās labi noslaucīt.
  4. Nagu tīrīšana. Baktērijas, kas dzīvojas zem bērna nagiem, ļoti ātri var nokļūt uz sejas, degunā, mutē. Būs noderīgi, ja kopīgi iegādāsieties bērnam patīkamu birstīti un ieviesīsiet kā ieradumu iztīrīt nagu apakšu katru vakaru. Protams, reizi nedēļā vajadzētu arī glīti apgriezt.
  5. Ķermeņa pārbaude. Svarīgi izmaiņas veselībā noķert ātri. Tāpēc šis ieradums jāliek kopā ar citiem svarīgākajiem. Pēc dušas vai vannas rūpīgi pārbaudīt ķermeni no galvas līdz kājām un ziņot vecākiem, kad parādās kādi izsitumi vai regulāri niez, piemēram, galva.

 

Kad higiēna kļūst pārspīlēta?

Sterila, ne tīra vide kā mājās, tā personiskajā higiēnā var tikai kaitēt bērna veselībai.

Kā? Ja bērna ķermenis nebūs saskāries ar kaitīgajām baktērijām vispār, tas nezinās, kā tikt ar tām galā. Tas nozīmē - izturība būs mazāka, un risks saslimt - lielāks.

Tāpēc nav nepieciešams:

  • Lietot 100% dezinfekcijas līdzekļus ikdienā. Viens no svarīgiem brīžiem, kad dezinfekciju vajag - slimības gadījumā, lai neielaistu infekciju vēl tālāk.
  • Aizliegt bērnam spēlēties ārā, rakāties pa smiltīm un dubļiem - kamēr vien tos uzreiz pēc ienākšanas iekšā nomazgā un bērns sasildās, visam vajadzētu būt kārtībā.
  • Mazgāt augļus un dārzeņus no bioloģiskajām saimniecībām ar dedzīgu spēku. Pietiek vienkārši noskalot! Tās nelielās zemes daļiņas, kas tur paliks, var tikai palielināt bērna spēju tikt galā ar baktērijām.Kā iemācīt bērnam higiēnu?

  • Padarot procesu aizraujošu. It īpaši mazā vecumā, bērnam citas lietas var likties labākas par ikdienas higiēnas rituāliem. Tad nu jādomā, kā to pavērst interesantāku. Piemēram, iegādāties dvieļus un citu atribūtiku mīļākajās krāsās vai tēmās, vākt uzlīmes par konkrētā jaunā rituāla izpildīšanu, kam nedēļas beigās balvā seko kāds veselīgs našķis.
  • Ar savu piemēru! Bērns neklausās vārdos, bērns mācās no darbiem. Vienmēr rūpīgi jāseko līdzi, vai rādām bērnam labāko piemēru. Protams, saspringtajā ritmā ne vienmēr izdodas perfekti dienu no dienas pildīt visus higiēnas noteikumus kā pēc grāmatas. Tomēr svarīgi atcerēties, ka ir mazas acis, kas vienmēr vēro to, ko darām, un censties pēc labākās sirdsapziņas.

 

Avoti

https://www.healthline.com/health/hygiene-habits-kids

https://draxe.com/mrsa-treatment/

Uzgaidiet... loading