4 biežākās traumas vasarā bērniem: profilakse un dabiska ārstēšana

Skola beigusies, un sākas bērnu mīļākais gadalaiks. Kas nozīmē, ka atvasēm ir vairāk brīvas vaļas. Kas, savukārt, nozīmē, ka viņi ir vairāk pakļauti dažādu traumu riskam - īpaši, ja paliek vienatnē. Tieši tāpēc svarīgi jau iepriekš ir zināt, ko darīt traumu gadījumos. Sniegsim ieskatu biežākajās vasaras traumās, kā vecākiem tās aizkavēt.

 

  1. Saules apdegumi. Bērni uzturas ārā daudz biežāk kā vecāki, un viņu āda ir jūtīgāka nekā pieagušajiem. Tas viss var kļūt par iemeslu saules apdegumam. Protams, lai to novērstu, bērniem ir jāiemāca uzklāt sauļošanās krēms vismaz ar SPF 30. Ja apdegums tomēr ir noticis, labākā pirmā palīdzība ir mitrināšana - gan iekšēji, gan ārēji. Uz paša apdeguma var uzklāt koksriekstu eļļu vai alvejas gelu, un vienlaicīgi arī piegādāt ūdeni ķermenim no iekšienes - piemēram, ēdot arbūzu.
  2. Sasitumi un zilumi. Kritieni ir biežākie iemesli traumām. Ja bērnam ir tendence ātri ‘“uzsist” zilumus, laba profilakse ir uzturā vairāk lietot K vitamīnu bagātus produktus, kas veicina ātrāku asins sarecēšanu, piemēram, kale kāpostu; citrusaugļus, kuros esošais C vitamīns un bioflavonoīdi palīdz ātrāk brūcēm sadzīt; un cinku (piem., ķirbju sēklas, liellopu gaļa). No homeopātiskajiem līdzekļiem derēs arnikas ziede, arnikas graudiņi/pilieni vai Traumeel pilieni (par konkrēto gadījumu konsultējies ar aptiekāru).
  3. Automašīna. Pat, ja āra temperatūra liekas ļoti pieņemama, iekšā mašīnā diezgan ātri var rasties pirtij līdzīga atmosfēra, un bērnu temperatūra no šīs vides ceļas straujāk kā pieagušajiem. Tas viss diezgan ātri var radīt karstuma dūrienu. Kā pasargāties? Karstās vasaras dienās īpaši piedomāt, lai bērns bez uzraudzības mašīnā nepaliek viens, īpaši vecumā līdz 3 gadiem; kā arī parkoties ēnā un ieslēgt gaisa kondicionieri. Tāpat arī, pirms kāpšanas mašīnā, izvēdināt to, atverot logus vai durvis.
  4. Dehidrācija. Ja bērnam ir daudz mazāk enerģijas kā parasti, viegla aizkaitinātība, iegrimušas acis, sausas lūpas, samazināta urinēšana - tas viss var liecināt par ķermeņa atūdeņošanos. Karstās vasaras dienās dehidrācija var iestāties īpaši ātri, tāpēc labākā aizsardzība ir profilakse. Atgādini savām atvasēm padzerties ūdeni, sulu vai pienu vairākas reizes stundā, un paņem līdzi atbilstošus krājumus, dodoties izbraukumos. Ja ir kaut vidējas aizdomas par atūdeņošanos, labāk bērnu vest pie ārsta.
  5. Saindēšanās. Gan mājās esošas vielas, gan dabā atrasti augi, sēnes, diemžēl var izraisīt šo traumu. Biežākās pazīmes, neatkarīgi no saindēšanās avota: slikta dūša, vemžana, caureja; svīšana, siekalošanās; pēkšņas sāpes vēderā; reiboņi, pazemināta ķermeņa temperatūra. Šādos gadījumos uzreiz jāsauc ātrā palīdzība un jādod dzert ūdens, izraisot vemšanu. Izņemot, ja bērns saindējies ar sadzīves ķīmiju, sārmiem, skābēm - tad vemšanu izraisīt nedrīkst. Labākā profilakse, lai no šī izvairītos - parūpēties, lai sadzīves ķīmija un medikamenti atrodas bērnam nepieejamā vietā, un doties brīvā dabā kopā, mācot atpazīt tos augus, kas ir labi veselībai.
Uzgaidiet... loading