Kādus augus vākt jūnijā mājas aptieciņai.

Homeopātija iestājas par to, ka dabā var atrast teju visu, kas cilvēka veselībai vajadzīgs. Šajās nedēļās sākas labākais laiks, lai ķertos pie lietas jeb savāktu ārstniecības augus savai mājas aptieciņai! Sniegsim īsu ieskatu biežāk sastopamajiem augiem jūnijā, un kā tos apstrādāt.

 

Vākšana:

Ārstniecības augus vāc vietās, kas nav plašas satiksmes, rūpnīcu, izgāztuvju, dzelzceļu tuvumā. Vislabāk augu daļu vākt jaunā mēnesī, un nav ieteicams to darīt, kad ir tukšs mēness, jeb, kad mēnesi jebkādos laikapstākļos nevar redzēt pie debesīm.

 

Apstrāde:

Lai augi saglabātu to īpašības un vērtīgās vielas, vislabāk tos pēc novākšanas maksimāli ātri sagriezt 0.5-1 cm garos gabaliņos. Pēc tam žāvē tumšā, sausā vietā, reizi dienā apmaisot. Ieteicamā temperatūra ir 40-50 grādi, izņemot augus ar spēcīgām ēteriskām eļļām - tos jāžāvē 30-35 grādos. Augi ir izžuvuši, kad tie lūzt, ne liecas, stiebriņus laužot.

 

Uzglabāšana:

Izžāvētos augus uzglabā stikla, papīra vai auduma maisiņos - nav ieteicami trauki no plastmasas. Vislielākā vērtība augiem būs, ja tos lietos gada garumā, ne ilgāk.

 

Vācamie augi jūnijā:

  1. Ceļmallapas. Augi, ko jau bērnībā likām uz nobrāzumiem. Vāc jūnija pirmajās dienās. Mazāk zināms, ka svaigas tās ēd kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumos. Tēju ieteicams urīnpūšļa un nieru iekaisuma gadījumos, arī pie nakts slapināšanas. Dažos tautas medicīnas avotos ceļmallapu min arī kā plaušu tuberkulozes, garā klepus un sklerozes atvieglotāju.
  2. Tīruma kosa (nevis pļavas, purva vai ezera). Zariņi tai vērsti uz augšu, nav nokareni, un auga galotnē ir viens smails zariņš. Kosu vāc ap 10. jūniju, un lieto tūskas samazināšanai, kas radusies nieru vai sirds mazspējas dēļ; nervu un locītavu sāpju gadījumos, artrītam, reimatismam un podagrai.
  3. Kumelīte. Vāc līdzīgos datumos kā kosu, ziedēšanas laikā, tikai ziediņus. Vienīgais augs, kas jāžāvē vēsumā. Izmantošana ir plaša - iekšēji lieto žults dzīšanai, vēdera mīkstināšanai, zarnu trakta veselībai, īpaši zīdaiņiem un maziem bērniem. Ārēji izmanto arī skaistumkopšanai, piemēram, gludākai ādai, mazākam acu uzpampumam, arī skalojot blondus matus, lai tie saglabā savu mirdzumu.
  4. Āboliņš. Vāc jūnija vidū, ziedēšanas laikā. Pļavas āboliņš (rozā krāsā) ir labs spēka devējs, to lieto pirms lielas fiziskas slodzes, kā arī mazasinības, plaušu slimību (atkrēpošanai, hroniskam klepum, astmas, drudža un saaukstēšanās gadījumos) un reimatisma ārstēšanai. Balto āboliņu, gan lakstus, gan ziedus, lieto pastiprināta vājuma, svīšanas atvieglošanai.
  5. Asinszāle. Vāc jūnija pēdējās dienās, jūlija sākumā, vislabāk dienas otrajā pusē. Lieto pret iekaisumiem; reimatisma, podagras un hemoroīdu ārstēšanai; pie iekšējām asiņošanām, kā arī profilaksei kā pašsajūtas uzlabotāju. Nav ieteicams lietot kopā ar antidepresantiem, kā arī grūtniecības un zīdīšanas laikā. Tāpat arī, lietojot asinszāli, jāuzmanās ar ilgstošu uzturēšanos saules gaismā - var sākties t.s. fotosensivitātes reakcija. Tā izpaužas, kad āda pat pēc 20-30 min saulē reaģē jutīgāk  - jau rodas izsitumi, iekaisumi, čūlas, pigmentācijas plankumi.

 

Noderīgas grāmatas, ja ārstniecības augi interesē vairāk:

Artūrs Tereško “Dieva dārza ārstniecības augi”

Marija Trēbena "Dieva aptiekā rastā veselība"

Uzgaidiet... loading